Kategórie
 
 
 
 
 

Magnetické spojky

Elektromagnetické lamelové spojky ELA

Elektromagnetické lamelové spojky ELA

Výrobca:SELOS
Kód produktu:1273
seller_img
Potrebujete poradiť? Kontaktujte nášho špecialistu
Martin Krecháč (SK) B
Mobil: 0901 901 708
Tel.: 032 2851 322
E-mail: systemy@selos.sk

Popis produktu

Hnacou časťou spojky je plášť a sada vonkajších oceľových lamiel. Hnanou časťou je magnetické teleso s odtlačovacími a unášajúcimi kolíkmi, dištančným púzdrom a kotvovou doskou s nastavovacou maticou a sadou vnútorných lamiel s trecím obložením, podľa druhu prevádzky (mazaná alebo suchá).

Budiaca cievka je upevnená na nosiči, ktorý je uložený na valivom ložisku na magnetickom telese, nesie aj prívodné svorky budiaceho prúdu a neotáča sa.

Zavedením budiaceho prúdu do cievky sa zmagnetizuje otáčajúce sa magnetické teleso, pritiahne kotvu a na nej uložená nastavovacia matica stlačí sadu striedajúcich sa vonkajších a vnútorných lamiel. Trením sa prenáša krútiaci moment. Po prerušení budiaceho prúdu odtlačia kolíky kotvovú dosku na prírubu dištančného púzdra a sada lamiel sa postupne uvolní.

Spojka ELA sa nastavuje pomocou hliníkovej matice, ktorá má na svojej vnútornej ploche 24 drážok, do ktorých zapadá odpružená gulička, uložená v kotvovej doske. Aretácia spoľahlivo zabraňuje nažiadúcemu pootočeniu matice aj pri rýchlej reverzácii. Je to preto, že matica má 5 krát menší moment zotrvačnosti ako oceľová. Zatlačením na radiálne rebrá matice je však možné aretáciu prekonať a maticu pretočiť v oboch smeroch o rozostup drážok. Nie je pritom nutné manipulovať so žiadnymi skrutkami. Stúpanie závitu je 1.5 mm a pretočenie o jednu drážku (1/24 obvodu) sa zmení vzduchová medzera o 0.0625 mm.

Výhody bezkrúžkových spojok ELA:

  • budiaci prúd sa privádza na svorky na nosiči cievky, spojky nepotrebujú zberacie kefy,
  • nastavovacia matica a operná plocha lamiel je vyrobená z hliníka (5 x ľahšie ako u ELK). Tým je výrazne znížený moment zotrvačnosti kotvovej dosky s nastavovacou maticou a odstránili sa možné problémy s unášacími kolíkmi pri reverzácii,
  • obidva hliníkové diely výrazne usmerňujú magnetický tok do funkčných miest a znižujú jeho rozptyl,
  • nastavovacia matica má úplne novú konštrukciu, aretovaná je len odpruženými guličkami,
  • nastavovanie matice je veľmi jednoduché aj na neprístupných miestach, nie je nutné manipulovať so zaisťovacou skrutkou matice,
  • moment zotrvačnosti magnetového telesa a s ním spojených dielov sa výrazne zmenšil jednak vďaka použitiu hliníkových dielov a aj tým, že sa budiaca cievka neotáča.

Dokumentácia

 Katalógový list

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia